Stavba domu svépomocí.cz to jsou zkušenosti stavebníků a detailní postupy stavby domu přehledně na jednom místě. Stovky článků a tisíce fotografií o stavbě domu od svépomocných stavebníků i odborníků. Stavba domu od A do Z.

Stavba domu svépomocí

Vyhledat:
Nacházíte se zde:Home»Venkovní úpravy a zahrada»Stavba pergoly

Stavba pergoly

Píše se rok 2008 a naše myšlenky směřují na úpravu a zvelebení zahrádky. Myšlenky na bydlení jsou spíše jen u vína a v teoretických představách. A tak se vrháme do práce.

Danča je všemožný hraboš a tak sazí kytičky, dělá záhony. Kameny přivážíme z každého výletu a zahrádka začíná být pěkně barevná a veselá. A moje úsilí je směřováno k mému dávnému snu a to je pergola.


Nemuseli jsme ani dlouho hledat místo kde by měla stát. Byl to kout kde byl dříve starý krb a malá plocha pro posezení. Ale postupem času se tam začal dávat všemožný nepořádek a místo bylo dost nepoužitelné. Začal jsem tedy přeměřovat rozměry, možnosti napojeni na malý přístřešek a celkovou velikost. Za pár večerů jsem navrhl jak by měla pergola vypadat. Protože jsem nikdy nic takového nedělal tak jsme strávil dost času inspirací na netu a taky abych nalezl řešení jak to celé pospojovat. Dost věcí jsem taky vyřešil s mým šikovným taťkou. Vždycky jsem tam přijel s mojí myšlenkou a odjel s jeho řešením. :o)) Ale zato díky, protože výsledek byl super. Řešili jsme napojení trámů na 2 původní. Napojení stojen na vodorovné trámky a dalších plno věcí.


Konečné řešení bylo použítí trámků 10x10cm a dvou 12x12 kterou jsou u zdi a rozměr je čistě pro vzhled. Trámky jsem nakoupil v blízké pile a mohl jsem je uložit v garáži na dosušení. Mezitím co se sušili trámky, tak jsme s Dančou začali vyklízet místo, kde by měla pergola stát. Dalo to dost práce, ale najednou se začal prostor zvětšovat. Musel jsem také ubourat sloup, který držel původní přístřešek. Nechali jsme si vyrobit patky pro stojny u kolegy od Danči v práci a udělal je moc pěkně. Když byli hotové, tak jsem vyměřil umístění stojek a umístil jsem první stojky. Postup času jsem se dostali k problému, jak naložit s břízou která byla na místě budoucí pergoly. Nakonec padlo rozhodnutí pokácet vzrostlou břízu, ale protože jsem již v té době měl postavené nějaké stojny, tak to byl opravdu husarský kousek. Musel jsme kácet vše postupně a dávat pozor, abych si to nehodil na pergolu, ale všechno dopadlo v pořádku a mohlo se dál stavět.


Po rozmístění všech sloupků jsem mohl udělat bednění a vylít podlahu betonem pod novou částí. Měl jsem to za chvíli hotové a mezitím co tvrdla podlaha jsem upravoval trámky. Na úpravu trámků jsme si nakoupil nějaké nářadí ve firmě KROMO (www.kromo.cz mohu jen doporučit), protože bez toho by to šlo opravdu špatně. Koupil jsem el. Hoblík, excentrickou brusku, AKU vrtačku a přímočarou pilku. Všechny trámy jsem doma ohobloval, srazil hrany a poté ještě celkově přejel excentrem. Zámky na trámky jsem pomocí internetu, také vymyslel a tak jsem již mohl jen oměřovat trámky a skládat skelet postupně dohromady. Opracování trámků byla opravdu mravenčí práce ale ten výsledek za to opravdu stojí. Po usazení skeletu jsem začal dělat rohové vystužení a šroubovat stojky přes vratové šrouby do patek. Vlastně celá pergola je svázaná vratovýma šroubama.


Po dokončení skeletu začala debata o střešní krytině. Náš dřívější záměr tam dát staré betonové tašky jsme s Dančou zavrhly hned, protože by to nevypadalo vůbec hezky. Kalkulovali jsme proto 3 možnosti – šindel, makrolon a jiné nové tašky. A protože jsme to chtěli mít v přírodním stylu, tak jsme škrtli makrolon a další podmínka bylo podbití tak jsme zavrhly i tašky. Šindel jsme vybrali rychle a stejně tak i barvu. Nakoupili jsme coulové prkna, které jsme z jedné strany ohoblovali a pak jsme již jeden den bral jedno prkno po druhém a pasoval jsme je k sobě přímo na střeše, aby byli co nejmenší mezery mezi nima. Nutno podotknout že mi předtím prkna dosychali asi měsíc na sluníčku, protože některý byli opravdu mokré. Po položení střechy, jsem natáhl podklad pod šindele a začal jsem pokládat šindele. Trvalo mi to asi den a bylo hotovo.


Plechování jsem udělal taky u tatky a hotové jsme si to přivezl spolu s okapama. Vrcholným detailem od Taťky byl chrlič, který je opravdu krásný. Oplechování je z nerezového plechu.


Pergola je otevřená ze dvou stran a to na východ a sever. Nakonec jsme řešili zakrytí boků. Západní strana je zakrytá zátarasy z Baumaxu které jsme koupili v akci. Stačilo to jen zakrátit dle tvaru a bylo hotovo. Na severní a východníb stranu je udělané zábradlí, aby tam bylo hezky vzdušno. Poslední úpravou bylo natření celé pergoly odstín pinie. S tím si opravdu Danča vyhrála.


Jedna z věcí, kterou jsme sháněli do pergoly byl stůl. Když jsem viděl ty ceny co mají, tak jsme se pustili do jeho stavby také. Udělal jsme si návrh na papír. Použil jsme staré jasanové dubově desky. Trochu je seříznul a nařezal na pruhy. Stojky jsou ze zbytků trámů a stůl byl na světě. Celkem rychlá a jednoduchá akce.


Celý rozpočet na pergolu byl oproti cenám, které jsou na netu dost nízký. Později připojím i náš rozpočet.


Díky patří Taťkovi za pomoc a rady a Danče samozřejmě taky .o))

 

V dalším článku Vám popíšu výměnu starého krbu za nový. Jak jinak než vlastníma rukama:o)

 

 

 

Danča a Petas


 

Informace o stavebnících

Peťas Danča
Věk: 24 Věk: 26
Zájmy: motorky, sport, domeček, adrenalinové sporty, příroda a pes, víno Zájmy: kytičky, příroda, domeček, víno, pes, a zase kytičky
Povolání: manager v zahraniční automotive společnosti Povolání: prodejce a nákupčí náhradních dílů na hydr. Ruce

Informace o stavbě

Kraj: Jihomoravský
Velikost pozemku: 7oo m2
Zastavená plocha pozemku: 124 m2
Podlahová plocha domu: 170 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 480 000 Kč

Celkové náklady stavebníka

25 336 Kč

7 komentáře

 • Pavel T.

  Kde se dají na netu objevit ty zámky (spoje) na trámky. Poraďte prosím. Pavel

  Pavel T. 16. 5. 2011 14:43 Upravit
 • snezko

  jake jsou celkove rozmery te pergoly. a v jakem odstupu jsou ty stresni tramy ?

  snezko 6. 5. 2009 0:00 Upravit
 • joll007

  no nějak se mi nezdá nejlepší posezení hned u cesty, kde na vás všichni vidí. pro pergolu by podle mě více slušelo nějaké zákoutí zahrady. jinak se mi líbí. budu sledovat jak postavíte krb, protože ho budu taky stavět v posezení.

  joll007 6. 5. 2009 0:00 Upravit
 • vina_petr

  Ta silnice za pergolou je slepá a je tam vjez už jen pro 2 domky kde žijí starší lidé takže provoz je tam téměř nulový. A přes tu stěnu není do pergoly skoro vidět, ale určiě záleží co od toho kdo očekává.

  vina_petr 6. 5. 2009 0:00
 • vina_petr

  rozměr je 4,5 na 3,5 metru. A bohatě to stačí. Ze začátku jsme se báli zda se vejdeme ale takhle to je super.

  vina_petr 6. 5. 2009 0:00
 • Jolly007

  Pěkné, ale víš co je na každé pergole to nejhorší? Když pro ni na zahradě není místo......

  Jolly007 5. 5. 2009 0:00
 • vina_petr

  my jsme měli místo tak nějak hned. Nebo myslíš že se do toho koutu nehodí?

  vina_petr 5. 5. 2009 0:00

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Nejnovější od Danča a Peťas

Rekuperace Dantherm
25-04-2011 | Vybavení domu

Jedno z mnoho rozhodnutí které jsme udělali, až během stavby  byla volba na instalaci rekuperace. Po zvážení různých pro a proti jsme dospěli k názoru, že by to bylo vhodnější ji mít a v momentě kdy máme ¾ baráku rozkopaný tak také připravené na zabudování.

RWE kaplička
31-12-2009 | Přípojky

Červenec 09

Jeden zádrhel při projektu byl přesun kapličky mimo plánovanou přístavbu a na hranici nového projektu.

Stavební povolení
31-12-2009 | Příprava stavby

Květen- červenec 09

Po dlouhém bádání a zjišťování co je a co není potřeba jsme se pustili do zařizování stavebního povolení.

Související články

Stavba altánku a opěrné zdi

Stavba altánku a opěrné zdi

První věc, kterou jsme udělali po vyčištění pozemku, byl plot. Byla to pěkná fuška tahat cement a kamení v kýblech po břehu. Celkem máme 75 sloupků a zbytek živý plot. Po dvou letech terenních úprav jsme se konečně pustili do budování okrasné zahrady.

Domeček pro děti

Domeček pro děti

Takže se loni zadařilo, plány vyšly a ač to bylo na poslední chvíli, před špatným počasím, tak přeci jen buňka dostala svou střechu a děti dostali svůj domeček (dům) na hraní.

Dokončená fasáda s chytrým přístřeškem

Dokončená fasáda s chytrým přístřeškem
07-11-2013 | Dokončení stavby

Po čase se s Vámi chci opět podělit o výsledek mé stavební práce.

Více z této kategorie: « Oplocení pozemku Brána »

Základová deska svépomocí

12 důležitých kroků, které musíte znát, než se pustíte do stavby základové desky.

Stáhněte si PDF zdarma:

Celé jméno

Email

Anketa

Máte chuť přijet začátkem roku do Prahy na konferenci Stavba a rekonstrukce svépomocí?

Diskuzní fórum

Partneři:

nej-remeslnici
=

Všechna práva vyhrazena © Stavba Domu Svépomocí.cz