Stavba domu svépomocí.cz to jsou zkušenosti stavebníků a detailní postupy stavby domu přehledně na jednom místě. Stovky článků a tisíce fotografií o stavbě domu od svépomocných stavebníků i odborníků. Stavba domu od A do Z.

Stavba domu svépomocí

Vyhledat:
Nacházíte se zde:Home»Rozvody a instalace»Teplovzdušné rozvody od krbových kamen

Teplovzdušné rozvody od krbových kamen

17-01-2011 | Rozvody a instalace

Rozhodl jsem se pro druhý zdroj vytápění na pevná paliva a to pro krbová kamna, nechtěl jsem stavět krb a krbová kamna se mě líbí, máme je i na chalupě. Od těchto kamen chci rozvádět teplý vzduch  teplovzdušným rozvodem do místností.

Protože jsem v kontaktu s jedním známým, který staví na Plzeňsku dřevostavby – domky KADOM a ve většině těchto domů je jako hlavní zdroj vytápění krbová kamna většinou kanadská, od těchto vedou rozvody teplého vzduchu do místností pomocí ventilátoru.

 

Byl jsem se na tyto rozvody od kamen podívat a mohl jsem si ověřit, jak takové vytápění od těchto kamen funguje. Kanadská krbová kamna mají velký výkon  ale jsou také hodně drahá a ne moc vzhledná. Rozhodl jsem se pro česká tradiční Rumburská krbová kamna od  ABX Bergen s kamenným obkladem, která se mě velice líbí, mají terciální spalování a požadovaný výkon pro vytopení prostorů, které potřebuji a to 14 až 15 KW.  Prostor kamen chci obložit žulovou dlažbou.

 

Začal jsem tedy pracovat na rozvodech. Nakoupil  jsem si plechové čtyřhranné potrubí o průměru 50 x 150 mm, spojky, ventilační hlavice, kolínka. Zboží jsem si objednal na internetu od firmy Brokar, která měla teplovzdušné rozvody akci a  desky Promasil. V kamenném krámu, co jsem se ptal tady v Plzni je to o dost dražší.

 

První jsem udělal přívod venkovního vzduchu, který povede v EPS pod podlahou a uzavíratelný vývod – talířový ventil bude ve zdi pod kamny a to v místě, kde kamna nasávají vzduch z místnosti. Svařil jsem si z L profilu rám na nasávací zvon, který bude umístěn nad kamny. Tento nasávací zvon jsem vyzdil z izolačních desek  Promasil  o tl. 4 cm. Tyto desky jsou na stejném principu jako desky Silca na vyzdívání krbů, jen mě cenově vyšly na půlku.

 

V horní části je nasávací zvon přepažen. V tomto horním přepažení jsou 2 nasávací průduchy, přes které jde stoupající teplý vzduch přes filtr do ventilátoru. Ventilátor s filtrem je umístěn v horní oddělené části, stejně jako u krbu. Ventilátor, který jsem koupil se může dát do automatického režimu a nebo do manuálního na zapnutí vypínače, na který jsem ho napojil abych ho mohl v případě potřeby zapnout a hnát teplý vzduch do dalších místností, kde jsou otevíratelné ventilační hlavice umístěné ve zdi.  Teplovzdušné čtyřhranné potrubí jsem koupil ploché aby mohlo jít v podlaze. Toto potrubí jsem ještě izoloval izolačním hliníkovým pásem PE-PET o tloušce 1 cm a připevnil hliníkovou lepící páskou. U nasávacího zvonu jsem udělal otvor pro větší dvířka abych mohl manipulovat s kouřovodem. Tyto dvířka budou také z izolační desky  izolované těsnící šňůrou pro krbová dvířka.

 

Nasávací zvon jsem vymazal lepidlem s perlinkou a natáhl na něj omítku jako na okolní stěny. V  blízkosti kamen bude dodělaná krytá dvojzásuvka, tak aby šel zde napojit  krbový vysavač a zaroveň prostor bude připraven i pro možné osazení  interiérových teplovzdušných kamen na pelety. K tomuto zapojení by sloužil i přívod vzduchu z venku ke kamnům, kde by se případná teplovzdušná peletová kamna napojila přes redukci, stejně jako do komína.

 

Náklady:

Čtyřhranné potrubí v celkové délce cca. 15 m  a spojky, talířové ventily, přechody, kolínka, stahovací spojky, hlíníkové flexo potrubí, ventilátor 400/m 3 za hod., filtr pro krbový ventilátor, izolační desky Promasil, lepidlo na izolační desky, L profil, izolační pásy PE-PET, hlíníkové lepící pásky a další rzn. doplňky  -  22 000,- Kč
Nejlevnější z toho byly samotné čtyřhranné potrubní kanály.

 

V ceně nejsou krbová kamna ABX Bergen cca. za 22 000,-, obložení kolem kamen a pod kamny žulovou dlažbou - která už je zakoupená, kouřovod, dvířka atd., krytá dvojzásuvka

 

 

Náklady

Název položky Cena
materiál 22 000 Kč
kamna 22 000 Kč
Celkem44 000 Kč
Luboš Dolejš

Informace o stavebnících

Luboš
Věk: 36 let
Zájmy: rekreačně většinu sportů, cestování, stavba
Povolání: Policie ČR

Informace o stavbě

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 700 m2
Zastavená plocha pozemku: 113 m2
Podlahová plocha domu: 164,5 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1.8 00. 000 Kč

Celkové náklady stavebníka

1 111 600 Kč

11 komentáře

 • Martina Řehůřková

  Dobrý den, stavíme novostavbu a moc se nám líbí Vaše řešení rozvodů teplého vzduchu. Oslovili jsme proto krbaře, aby nám udělal cenovou nabídku, ale ten nás odradil od tohoto řešení, prý proto, že se zvýší prašnost (nazval to hrobem pro alergiky) a taky utrpí naše akustická pohoda, protože rozvody fungují jako zvukovody. Máte už zkušenost s tímto negativem při topení? Předem děkuji za odpověď

  Martina Řehůřková 17. 7. 2013 8:25
 • Jan Jirkovský

  Ahoj Luboši, o něčem podobném taky uvažuju, tak jsem se chtěl zeptat jestli už máš rozvody odskoušené a jak ti to funguje? Díky.

  Jan Jirkovský 23. 2. 2013 13:33
 • Martin Jirous

  Tipy k instalaci rozvodu teplého vzduchu z krbu: http://www.kominyvorel.cz/krby-rozvod-tepleho-vzduchu.php

  Martin Jirous 12. 11. 2012 23:57
 • 2010-004_Lubos-Dolejs

  Zdravím Stando, kontakt na mě je 608010797. Teď jsem dodělával podlahy a tyto rozvody co tady popisuji vedou v podlahovém EPS. Změnil jsem izolaci, použil jsem nějakou azbestovou tkaninu s hliníkovou folií nevím přesně teď název a tloušťka je cca. 5 mm, vydrží teploty přes 1000°C, sehnal jsem odřezky od firmy EBK Erhard v Plzni, které z této tkaniny vyrábí zástěny a různé obložení krbu. Ještě lze použít také keramický papír ale to co jsem použil já je s folií AL a odráží to zpět teplo, takže to dobře izoluje. Ze strany jsem to ještě obložil proužky protipožárního sádrokartonu, tak aby se i přes izolaci, rozvody nedotýkaly EPS. Chtěl jsem mít jistotu, že mě pak něco nechytne:) Pak až budu mít čas tak doplním článek a fotky.

  2010-004_Lubos-Dolejs 22. 10. 2011 18:04
 • Standa

  Zdravim te Lubosi.Nevim jestli se k tobe tato zprava dostane jelikoz tu nikdo uz dlouho nebyl.Chtel jsem ti podekovat za inspiraci k teplovzdusnym rozvodum z krbovych kamen.Zaroven jsem te chtel pozadat ,jestli by jsi mi poradil z par drobnostmi.Nejspis se do toho vrhnu jeste v listopadu.Mohl by jsi mi na tebe prosim napsat mail nebo nejaky kontakt pro rychlou pomoc kdybych si nekde nevedel rady?Predem ti dekuji.Standa

  Standa 18. 10. 2011 8:44 Upravit
 • 2010-004_Lubos-Dolejs

  Jsem rád, že jsem mohl posloužit.Nu taky od toho jsem dáváme fotky a články aby nám a ostatním začínajím stavitelům to pomohlo. Tak přeju úspěšné stavění ahoj.

  2010-004_Lubos-Dolejs 18. 4. 2011 21:36
 • Milan

  Čao, tak potrubí jsem obalil 15mm izolací pe-pet jak jsi uváděl,mělo by to snad být v caiku, něco jsem taky ještě početl,teď už mám připravenou podlahu na vylití anhydridem, ještě jsem od tebe okopíroval komín tak snad to nevadí, díky za inspiraci a rady, Čao

  Milan 18. 4. 2011 20:24
 • 2010-004_Lubos-Dolejs

  Ještě si dovolím přispět k tomuto tématu,volal jsem známému co dělá tyto rozvody od kamen a bylo mě řečeno, že na těchto rozvodech které berou teplý vzduch od krbovek lze udržet ruka, není to tak horké jako od krbu. Za druhé mě doporučil abych izolaci ponechal a nedával k tomu na dotyk podlahový EPS a v místě rozvodu to celé zalil betonem. Jenom beton přímo na tyto plechové rozvody bez izolace je špatný kuli velké tepelné ztrátě. Zaizolovat tyto rozvody, které vedou v podlaze je celkem problém, protože v podlaze už většinou není dost místa na nějakou objemější izolaci. Vedou-li roury stropem coš montují z 90%, tak tam je to jednoduší v tom, že už se koupí flexi roury s izolací, ale ve stropě zase více hrozí, že může dojít k požáru, v betonu ne. Ještě ale dál k tomuto budu schánět informace, dokud nemám hotovou podlahu.

  2010-004_Lubos-Dolejs 14. 4. 2011 19:32
 • 2010-004_Lubos-Dolejs

  Ještě k té izolaci nechci poradit špatně. Rozmýšlím se jestli tam tu izolaci nechám než udělám podlahy nebo ji sundám. Bylo mě řečeno, že to vydrží ale nechci riskovat, že se ta izolace bude tavit. Nebyla drahá a ještě by šla využít jinde, tak se ještě někde poradím než budu dělat podlahy a ponechám jako izolant, kdyžtak jen ty odřezky z desek, které jsou 100%. Budu rád za případné poznatky a názory, děkuji s pozdravem Luboš

  2010-004_Lubos-Dolejs 14. 4. 2011 16:26
 • Lubos

  Ahoj když si to zadáš do vyhledávače izoláční pás PE PET, tak to najdeš. Já jsem to koupil v Plzni v železářství M.A.T.. Je to izolace určena za radiátory a má stupeň hořlavosti B2, takže by to mělo vydržet. Samozřejmě jsem to dával hliníkovou stranou na potrubí a dával jsem 2 vrstvy o tl. 5mm obě hliníkovou stranou k potrubí. Nahoře až budu dělat podlahy, tak to ještě obložim odřezky z cetris,farmacel desek, které stejně použiju na suchou podlahu v patře a tyto desky jsou žáruvzdorné.

  Lubos 14. 4. 2011 15:47 Upravit

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Nejnovější od Luboš Dolejš

Finální omítka
19-01-2011 | Dokončení stavby

Když jsem měl hotové zdi na hrubo a pórobetonové jsem měl obroušené, tak jsem se rozhodl  pro sádrovápenou omítku Hasit 150 ve 30 kg pytlích, nanášení ve dvou vrstvách s perlinkou.

Nahazování jádrovou omítkou
18-01-2011 | Dokončení stavby

V červenci jsem začal připravovat zdivo na omítky, potřeboval jsem nahodit jádrovou omítkou strop v garáži, který byl původní z miako keramických vložek a byl dost křivý a v chodbě, kde byl strop sice mnou dělaný nový ale potřeboval jsem zahodit kovovou konstrukci u schodiště, srovnat 3 původní stěny  a rýhy po rozvodech sítí a vnitřní špalety, dále spodek betonového schodiště.

Hrubé rozvody elektriky
16-01-2011 | Rozvody a instalace

V rodině máme elektrikáře, který dělá i revize, tak jsme spolu začali pomalu připravovat  elektromateriál na rozvody.  Mám také elektrovzdělání ale nemám praktické zkušenosti s domovní elektrikou.

Související články

Podlahy a topení

Podlahy a topení
15-09-2014 | Dokončení stavby

Díky článkům na tomto webu, jsme upřednostnili realizaci podlah před SDK podhledy. Podlaha je mokrý proces a namontovaný sádrokarton se vlhkem rád kroutí.

Podlahovka a jiná sranda..

Podlahovka a jiná sranda..
22-05-2014 | Dokončení stavby

Zdravím. Našel jsem trochu času pro napsání teprve druhého článku o našem snažení. To je furt samá práce a žádná zábava :-), ale já to stále beru s úsměvem :-).

VIDEO: Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem

VIDEO: Obezdívka krbové vložky s teplovodním výměníkem
15-05-2014 | Dokončení stavby

Jedním zdrojem tepla domu by měla být teplovodní krbová vložka, která bude obezděná a vedle které bude zabudovaný prostor pro uskladnění a sušení dřeva.

Základová deska svépomocí

12 důležitých kroků, které musíte znát, než se pustíte do stavby základové desky.

Stáhněte si PDF zdarma:

Celé jméno

Email

Anketa

Máte chuť přijet začátkem roku do Prahy na konferenci Stavba a rekonstrukce svépomocí?

Poslední komentáře

Diskuzní fórum

Partneři:

nej-remeslnici
=

Všechna práva vyhrazena © Stavba Domu Svépomocí.cz